Inspiracje

Odzyskiwanie własnych granic: część 3 – moje podstawowe prawa i zasady

W nauce stawiania granic bardzo ważna jest znajomość swoich podstawowych praw i zasad.

Dzisiaj, w odniesieniu do poprzednich artykułów, opracowałam kilka, moim zdaniem najważniejszych punktów, które są dla mnie wyznacznikiem stawiania zdrowych granic w świecie i w relacjach z ludźmi.

1.Masz prawo dbać o siebie – o swoje dobro psychiczne i fizyczne.

2. Masz prawo do poczucia godności i szacunku wobec samego siebie – a to ma duże znaczenie w decydowaniu o tym, na co się godzisz i na co pozwalasz innym ludziom będącym w Twojej przestrzeni.

3. Masz prawo dbać o swoje interesy, wyrażać i egzekwować swoje potrzeby, tak długo, dopóki nie narusza to cudzej woli.

4. Twoja wola kończy się tam, gdzie zaczyna się wola drugiego człowieka. Obie strony mają prawo do szacunku i respektowania swoich granic. Możemy trzymać się swoich założeń, dopóki nie krzywdzimy tym innych.

5. Masz prawo sam wiedzieć co jest dla Ciebie dobre, ALE dobrze jest też zachować uważność na sugestie i inspiracje, które Twoje dobro wspierają (np. opinia kochającej Cię osoby albo godnego zaufania terapeuty).

6. Masz prawo odmawiać i nie zgadzać się z cudzym punktem widzenia – ale inni wcale nie muszą zgadzać się z Twoim. Co nie zmienia faktu, że i tak masz prawo czuć, myśleć i robić to, co uważasz za słuszne. A więc Twoje granice istnieją nawet wtedy, gdy inni ich nie respektują.

7. Nie jesteś odpowiedzialny za cudze reakcje, opnie i emocje. Jesteś za to całkowicie odpowiedzialny za siebie, swoje emocje i swoje działania.

8. Masz prawo przesuwać swoje granice a nawet z nich rezygnować, pod warunkiem, że sam się na to godzisz. Musisz mieć tylko pewność, że to do Ciebie należała decyzja.

Więcej na temat odzyskiwania swoich granic przeczytacie tutaj:

Część 1: Źródło bezsilności
Część 2 – czym są moje granice i kiedy powinienem je stawiać?