Ćwiczenia, Inspiracje

Moje szczęście jest dla mnie ważne

Dla osób, które zbyt często skupiają się na negatywach, polecam proste i krótkie ćwiczenie. Każdego ranka po wstaniu z łóżka poświęć sobie kilka minut na krótki relaks przed lustrem. Stań, albo usiądź naprzeciwko swojego odbicia, spójrz sobie w oczy i wypowiedz słowa: „moje szczęście jest dla mnie ważne”.

Może to być jedno zdanie, a może być to szereg zdań, które poczujesz swoim sercem. Spróbuj wzbudzić w sobie poczucie szczęścia, skupiając się na tym uczuciu i wypowiadając ważne dla Ciebie słowa, np.

„Moje szczęście jest dla mnie ważne. Pozwalam sobie czuć szczęście. Pozwalam sobie po nie sięgać w każdej możliwej sytuacji. Pozwalam sobie wybierać szczęście. Pozwalam sobie wybierać szczęście, nawet w tych sytuacjach, które wydają mi się trudne (możesz przytoczyć konkretne przykłady). Moje szczęście jest ważniejsze od wszelkich emocji, stresów i napięć. Dziś pozwalam sobie, by moje szczęście było dla mnie najważniejsze”.

Zaczynając dzień z takim uczuciem w sercu zawsze działam z innego poziomu. Każdy dzień jest dzięki temu przyjemniejszy, a mnie łatwiej mierzyć się z rozmaitymi wyzwaniami.

W tym ćwiczeniu bardzo ważne jest, by niczego na sobie nie wymuszać. To nie szkodzi, że negatywne emocje wezmą górę nad Tobą i jakaś sytuacja Cię przerośnie. W tym ćwiczeniu chodzi głównie o to, aby przypominać sobie jak najczęściej o tym, że zawsze masz możliwość WYBORU. Rozwijasz w sobie świadomość, że to Ty decydujesz jak czujesz się ze sobą, a nie inny człowiek, czy jakaś sytuacja. Zawsze, w każdej stresowej sytuacji możesz wybrać swoje dobre samopoczucie. Zawsze możesz czuć się dobrze mimo wszystko. A jeśli sytuacja była tak trudna i stresująca, że nie byłeś w stanie poczuć się w niej dobrze, to kiedy emocje już się uspokoją, Ty możesz nadal wybierać szczęście. Wcale nie musisz nakręcać się w emocjach, czy czekać ze swoim szczęściem dopiero do pełnego rozwiązania sytuacji.

Pamiętam, że miałam w sobie często takie poczucie, że dopóki dana sprawa nie zostanie rozwiązana, ja będę musiała się stresować tak długo, aż ona się nie rozwiąże, bym w końcu mogła poczuć ulgę. Teraz wiem, że nie muszę uzależniać swojego szczęścia od czynników zewnętrznych. Wiem, że pomimo różnych sytuacji mogę czuć szczęście, bo ono jest dla mnie bardzo ważne. Staram się pamiętać o tym, że ta możliwość wyboru lepszego samopoczucia zawsze ze mną jest. Lubię czuć się dobrze ze sobą, lubię mieć możliwości wyboru. I lubię z tych możliwości korzystać.

W ramach ćwiczenia możesz sobie zwizualizować codzienne życiowe sytuacje – te zwyczajne, ale też i te, które Cię stresują i wyobrazić sobie, że Ty w tych sytuacjach zachowujesz spokój i wybierasz swoje dobre samopoczucie. Nawet jeśli w prawdziwym życiu wydaje Ci się to niemożliwe, spróbuj sobie na początek to wyobrazić i poczuć w sobie. Pobądź w tym uczuciu szczęścia, czy nawet ulgi i powtarzaj sobie to ćwiczenie najlepiej codziennie rano, przed rozpoczęciem dnia.