Inspiracje

Opór przed podjęciem działania

Jeśli chcesz działać – nie powstrzymuj się. Nie czekaj na ten odpowiedni moment, nie wymagaj od siebie radykalnej zmiany, żeby móc zasłużyć na aktywne działanie. Wystarczą Twoje chęci – szczere chęci, a za nimi realne kroki w kierunku realizacji upragnionych zmian, które podjąć możesz w każdej chwili.

Czasami gdy chcemy dokonać w swoim życiu wielkiej zmiany, czujemy, że jakaś „niewidzialna siła” ciągle nas przed nią powstrzymuje. Poddajemy się jej, nie zastanawiając się czym właściwie jest i ile energii wkładamy w to, aby ją na co dzień podtrzymać. Łatwo nam wtedy wpaść w wir wymówek i kompleksów, że nie potrafimy, albo z jakiegoś powodu nie możemy skutecznie działać. Kiedy się im poddajesz dowodzisz, że Twoja wymówka jest dla Ciebie ważniejsza. Nie upieraj się więc, że tak bardzo CHCESZ zmiany i że próbowałeś już WSZYSTKIEGO, żeby ruszyć z miejsca, ale Ci nie wychodzi. Gdybyś naprawdę chciał, już dawno poczułbyś, że idziesz do przodu, a nie że cały czas stoisz w miejscu. Zawsze możesz COŚ zrobić, coś na miarę Twoich możliwości, coś z czym spokojnie sobie na ten moment poradzisz. Nie przekreślaj siebie z góry i daj sobie szansę.

Podejdź do siebie z uczciwością, a do swoich pragnień z pełną szczerością. Jeśli rzeczywiście chcesz zmiany, ale czujesz ciągły opór, zapytaj siebie – co mnie ogranicza, co powstrzymuje przed dokonaniem tej zmiany? Czy to niewiara w swoje możliwości, obawa przed oceną innych, a może lęk przed konfrontacją lub poniesieniem porażki? A może po prostu Ci się nie chce, a może samo działanie sprawia Ci dyskomfort? Jeśli szczerze odpowiesz sobie na to pytanie, będziesz wiedział czego się obawiasz, co Cię ogranicza, a to już pierwszy krok do rozpoczęcia drogi. Świadomość tego, co się z nami właściwie dzieje jest bardzo ważna, a Ty bardzo dobrze wiesz co czujesz i co Cię hamuje. Nie bój się sobie przyznać do tego. Zobacz jaki wpływ mają na Ciebie Twoje wymówki kiedy je trzymasz i się przy nich upierasz.

Ta „niewidzialna siła” o której wcześniej wspominałam to nic innego jak Twoje negatywne wyobrażenia do których przywykłeś i które każdego dnia decydujesz się odtwarzać. Pamiętaj, że każda Twoja decyzja o zmianie nastawienia wzmacnia Twoje bycie w tym nowym nastawieniu. Ono nie zmieni się od razu, ale z czasem im częściej do niego wracasz, tym łatwiej będzie Ci do niego wracać i później na stałe je utrzymać. Tak jak ze wszystkim co pozytywne – z korzystnym dla nas nastawieniem, z uczuciami i pozytywnym myśleniem. Pozwól sobie nauczyć się tego wszystkiego od nowa, a żeby tę naukę przyswoić wracaj często do konstruktywnych lekcji.

Pomyśl, ile warte są Twoje wymówki, jeśli tak bardzo ciągną Cię w dół? Czy chwila „przyjemności” jaką daje Ci ucieczka jest warta życia w niespełnieniu, kiedy to wiesz, że ciągle przed czymś uciekasz?

A teraz zastanów się, co się stanie kiedy zrezygnujesz z wymówek i zaczniesz działać? Jakie korzyści przyniesie Ci nowe nastawienie? Wyobraź sobie jak się będziesz czuł kiedy podejmiesz już działanie i kiedy osiągniesz z sukcesem swój cel? Jak się wtedy będziesz czuł? Co Ci to wszystko przyniesie? Jak będzie wyglądało Twoje życie? Zastanów się nad tym i niech to będzie Twoja nowa motywacja do zmian. Zobacz jak korzystne jest dla Ciebie porzucenie wymówek.