Artykuły

Celowość

Stawianie sobie celów i marzeń nie do fantazjowania, ale do SPEŁNIANIA jest bardzo ważnym aspektem naszego rozwoju.

Kiedy stawiasz sobie cel i udaje Ci się go osiągać rośnie Twoje poczucie własnej wartości. Doświadczasz, że potrafisz czegoś dokonać i w dodatku nie takim wielkim kosztem – wystarczyło zacząć po prostu działać. Rośnie Twoje zadowolenie z siebie i zaczynasz coraz bardziej się doceniać. Do tego coraz wyraźniej zauważasz swoje potrzeby. Czujesz, że stać Cię na coraz więcej, więc stawiasz czoła nowym wyzwaniom, a te kolejne nie są już tak straszne jak się wcześniej wydawały. Poszerza się Twoje doświadczenie, świadomość, ciekawość jak to jest i chęć, żeby próbować. Dzięki temu stawiasz sobie stopniowo coraz śmielsze wyzwania, coraz piękniejsze marzenia, cele o których realizacji mogłeś tylko śnić. Koncentracja na realizacji celu sprawia również, że stajemy się bardziej uważni, nie mamy czasu na to, aby przejmować się głupotami, zajmować się mało istotnymi rzeczami, marnować na nie swój cenny czas.

Jeśli masz problem ze stawianiem sobie większych celów, jeśli Cię to przerasta, zacznij od tych mniejszych. Najgorsza jest bierność i poddanie się, bo „przecież i tak mi się nie uda”. Jeśli cel Cię przerasta, faktycznie – może Ci się nie udać. To jednak nie oznacza, że teraz możesz już sobie siedzieć bezczynnie i wszystko „jakoś się ułoży”. Nie porywaj się z motyką na słońce, zaakceptuj, że na ten moment nie jesteś w stanie takich celów zrealizować. Licz siły na zamiary, zacznij powoli, ale też nie ograniczaj się za mocno.

Zacznij od zaplanowania swojego dnia. Wypisania głównych celów, które jesteś w stanie na ten moment zrealizować i na które czujesz się na siłach. W dalszym ciągu nie przeciążaj się za mocno (często w entuzjazmie obciążamy się za dużą ilością obowiązków i po krótkim czasie kiedy entuzjazm opada, nie dokańczamy żadnej z rozpoczętych spraw, bo jest ich po prostu za dużo…). Nie zapomnij również o wyznaczeniu sobie każdego dnia czasu na odpoczynek i przyjemności.

Oczywiście możesz postawić sobie też duży cel, mimo tego, że jest odległy, pod warunkiem, że będziesz konsekwentnie dążył do niego krok po kroku, każdego dnia. Wypisz sobie czynności, które wykonując regularnie prędzej, czy później Cię do tego większego celu doprowadzą. Przykładem jest moja praca nad bajką dla dzieci. Nie napiszę i nie narysuję jej od razu. Wymaga to ode mnie większej pracy i wiem, że jest to cel długofalowy. Jeśli będę jednak skupiać się na tym, że ja chcę go zrealizować „na już” to chęci opadną i z projektu pozostaną nici.

Tak więc moim dużym celem jest wydanie książeczki. Każdego dnia stawiam sobie więc pomniejsze cele, które mnie do tego większego celu doprowadzą, np. każdego dnia poświęcam dwie godziny na projektowanie. Zaczynam od pisania tekstu, potem wstępnego projektu wizualnego, potem przechodzę do szkiców, kolorowania itd. Krok po kroku, poświęcam swój wyznaczony czas tylko i wyłącznie na to. Kiedy czas się kończy, mogę zająć się innymi sprawami (no chyba, że mam akurat ochotę i czas posiedzieć dłużej). Wtedy niezależnie od nastroju, czy dnia mam poczucie że zrobiłam COŚ co mnie do tego celu przybliżyło. I z coraz większą satysfakcją będę obserwowała swój progres w temacie.

W wybieraniu takiego celu musisz ustalić sam ze sobą co jest na ten moment dla Ciebie WAŻNE. Najważniejsze. Do czego chcesz za wszelką cenę dążyć, co zrealizować.

Oprócz głównego celu tak jak wcześniej wspominałam rozpisz sobie również inne mniejsze cele na dany dzień, aby nie zaniedbać pozostałych sfer życia. Poza nimi możesz rozpisać kolejne, mniejsze, które nie muszą być koniecznie zrealizowane, ale chętnie zajmiesz się nimi, jeśli wystarczy Ci czasu i chęci. Wtedy nigdy nie będziesz narzekał na nudę, albo na to, że masz tak dużo spraw, że nie wiesz za co się zabrać. Uporządkuj swoje sprawy, ustal ZE SOBĄ priorytety. Powieś sobie taką listę w widocznym miejscu i odhaczaj zrealizowane cele każdego dnia. Jakikolwiek nie byłby to wynik (bo dni bywają różnie) zawsze podejdź do siebie ze zrozumieniem i miłością.

Nie bój się pochwalić siebie, czy nagrodzić za to, jaką wspaniałą pracę zrobiłeś, choćby to było posprzątanie pokoju. Zobacz jakie korzyści masz ze zrealizowania tego celu – dzięki temu masz wokół siebie porządek i przestrzeń do tego, aby działać dalej. Każdego wieczora rób sobie podsumowanie rzeczy, które zrobiłeś danego dnia i tych których nie udało Ci się zrobić. Za te pierwsze pochwal się i pielęgnuj w sobie zadowolenie, że Ci się udało, w przypadku tych drugich zadaj sobie pytanie – dlaczego nie udało mi się tego dzisiaj zrobić? Odpowiedź na pewno znasz i dzięki niej będziesz wiedział nad czym powinieneś popracować. Czy to lenistwo, brak motywacji, emocje, smutek, rozgoryczenie, czy brak wiary w siebie? A może te cele jednak nie są takie ważne jak Ci się wydawało? A może one wcale nie są Twoje i trzeba zapytać siebie, czego TY tak naprawdę pragniesz, a nie na przykład Twoi bliscy?

Tocz ze sobą wewnętrzne rozmowy, bądź swoim przyjacielem i partnerem w biznesie. Poczuj jak dzięki temu, dzięki tej uważności i celowości jaką wprowadzisz do Twojego życia wzrasta Twoja samoocena, jak polepsza się Twoje samopoczucie, jak Twoje życie zaczyna nabierać kształtu i porządku. Takiego zdrowego porządku. Kiedy siedzisz całymi dniami przed komputerem, albo telewizorem, łatwo o złe samopoczucie albo poczucie niemocy w temacie, który Cię uwiera. Żyjąc w takim chaosie ciężko będzie Ci cokolwiek osiągnąć. Pamiętaj, że nikt nie zrobi niczego za Ciebie i tylko Ty jesteś w stanie wprowadzić zmiany w Twoim życiu, jeśli sam świadomie podejmiesz taką decyzję i będziesz je o własnych siłach czynnie realizował 

Na koniec małe podsumowanie i przykładowa lista celów na dany dzień.

Lista:

1. Mniejsze, ważne cele.

Wypisz sobie ważne cele, które danego dnia powinieneś zrealizować. Są to w dużej mierze obowiązki lub rzeczy ważne, które nie mogą czekać. Dla przejrzystości możesz rozdzielić je na kategorie. Moje dzielą się przykładowo na:

-Rozwój (obowiązkowe cele związane z rozwojem, np. medytacja rano i wieczorem, pisanie afirmacji dwa razy dziennie itp., w zależności nad czym pracuję).

-Praca (umówieni klienci są priorytetem, wyznaczam sobie też czas na odpisywanie na wiadomości, realizację usług, teraz wprowadziłam tez regularność pisania postów i artykułów, pracuję nad zmodyfikowaniem strony itd.).

-Dom (sprzątnie, gotowanie obiadu, obowiązki związane z pieskiem).

2. Duży, ważny cel.

Uzgodnij ze sobą długofalowy cel i wypisz czynności, które Cię do tego celu doprowadzą. Niech to będzie przynajmniej jedna rzecz dziennie na którą znajdziesz czas, albo limit czasowy, np. jedna godzinka pracy dziennie w tym temacie, tak jak z realizacją mojej książeczki.

3. Przyjemności – to czas wyznaczony tylko dla mnie, relaks, i odpoczynek. Robię to na co mam ochotę, mogę spędzić go czynnie, ale mogę nawet nic nie robić jeśli tylko chcę . Tutaj z bardziej elastycznym podejściem realizuję też spędzanie czasu z partnerem, albo ze znajomymi, czy zabawy z pieskiem, co oczywiście często wlicza się po prostu w ten czas na relaks i przyjemności.

4. Pomniejsze, mało ważne cele.

Albo takie które spokojnie mogą poczekać. Są to zazwyczaj jakieś niestandardowe rzeczy, albo nowe pomysły. Kiedy wszystkie pozostałe rzeczy są zrealizowane, a ja mam jeszcze ochotę zrobić coś dodatkowego, to znaczy, że to był naprawdę dobry i owocny dzień 

Oczywiście nie chodzi o to, aby sztywno trzymać się ustalonych zasad, pamiętaj o elastyczności i luzie do tego. Lista służy utrzymaniu Twojej motywacji i pamięci oraz uporządkowaniu chaosu w Twoim życiu.

Dodatkowo pamiętaj:

-Bądź dla siebie miły i wyrozumiały. Chwal siebie, doceń siebie za każdą wykonaną rzecz. Bądź z siebie dumny.

-Zadawaj sobie pytania pomocnicze, zachowaj uważność, obserwuj siebie i swoje stany emocjonalne.

-Nie przeciążaj się natłokiem obowiązków, wszystko zaplanuj tak, aby mieć pewność, że znajdziesz na to czas.

-Nie bój się stawiać sobie wyzwań i dużych celów, ale wszystko rób krok po kroku, na miarę swoich sił, tak aby łatwo się nie zniechęcić, a raczej dostrzec korzyści z działania.

-Wypisz sobie korzyści z nowego funkcjonowania, aby docenić taki tryb pracy. Np. kiedy realizuję swoje cele, zauważam że rośnie moja pewność siebie. Kiedy częściej realizuje swoje cele jestem bardziej zadowolona ze swojego życia.

-Skupiaj się na pozytywach i na tym, że na pewno Ci się uda, jeśli włożysz w to odpowiednią ilość chęci i działania.

-Pamiętaj, że regularność i konsekwencja nie oznaczają wypruwania sobie żył, ale mają UŁATWIĆ Twoje funkcjonowanie i wyciągnąć Cię z bierności!

Powodzenia