Artykuły

Kurs Na Luz

1. Daj sobie przestrzeń na odpoczynek i przyjemność. Wyjdź z domu, przejdź się na spacer do parku albo do lasu. Pobądź trochę sam na sam. Korzystaj ze słońca i wiosennej pogody, a jeśli zostajesz w domu – zrób dla siebie coś miłego, coś co zrobisz TYLKO dla siebie i swojej własnej przyjemności.

2. Nie przejmuj się, kiedy dbasz o siebie i poświęcasz sobie czas, wcale nie zaniedbujesz tym innych. Nie obarczaj się wyrzutami sumienia, że poświęcasz sobie ze wiele czasu. Poświęcaj go sobie tyle, ile potrzebujesz. Jeśli inni mają z tym problem, widocznie sami mają go za mało dla siebie.

3. Nie martw się. Zapomnij choć na chwilę o troskach i problemach. Daj sobie od tego odpocząć. Spróbuj skupić się na wdzięczności do tego co już jest w Twoim życiu, na zadowoleniu z tego co już osiągnąłeś. Spróbuj odłożyć na bok zamartwianie się i myślenie o tym, co będzie dalej. Pokochaj swoje życie takim jakie jest, nawet jeśli chcesz w nim jeszcze wiele zmienić, wiele osiągnąć. Luz z pewnością Ci w tym pomoże.

4. Nie presjonuj się, nie poganiaj, nie wymagaj od siebie za wiele. To co teraz robisz, to ile dziś potrafisz jest całkowicie wystarczające. Działanie na luzie jest dużo bardziej efektywne i opłacalne niż myślisz. Pomyśl jak ciężko Ci się działa, kiedy wkładasz tak wiele wysiłku w ciągłe podtrzymywanie napięcia. Zobacz, ile energii Cię to kosztuje, jak bardzo niszczy Twoją motywację do działania. Wystarczysz – dla tego świata, w relacjach z ludźmi i w tym, czym się zajmujesz.

5. Kiedy jesteś wyluzowany robisz miejsce na wyzwolenie się w Tobie pokaźnych pokładów przyjemnych uczuć. Twoje serce otwiera się też na zrozumienie, zaakceptowanie i wybaczenie. Dzięki temu dostrzeżesz, że świat jest dla Ciebie dużo bardziej przyjazny, niż Ci się wydawało  .

6. Działanie na luzie to również wyzwolenie wielu nowych pomysłów i Twojej kreatywności. Kiedy dostrajasz się do luzu dajesz miejsce na nowe inspiracje, odpowiedzi i rozwiązania. Żadne napięcie nie jest w stanie zapewnić Ci tak swobodnego przepływu rozmaitych wskazówek, okazji i możliwości.

7. Luz pozwala zdystansować się do Twoich emocji. Czas luzu to Twój czas, aby poddać się ciszy i spokojowi jaki drzemie wewnątrz Ciebie. Oddychaj głęboko i nie bój się poczuć siebie – to nic strasznego. Dobry kontakt ze sobą przyniesie Ci ulgę i ukojenie. Im więcej masz w sobie luzu, tym większe zachodzi w Tobie zrozumienie tego co się z Tobą dzieje.

8. Nie przejmuj się opinią innych. Nie przedkładaj ich urojeń ponad swoją własną wartość. I nie mówię tu o konstruktywnych opiniach, kiedy druga osoba widzi w Tobie coś, na co rzeczywiście powinieneś zwrócić swoją uwagę. Mam na myśli opinie bezpodstawne, nieprawdziwe, poniżające – bo komuś się wydaje, że wie lepiej jaki jesteś. Ty w swoim sercu dobrze wiesz jak jest i co czujesz i właśnie to powinno być dla Ciebie najważniejsze. Każdy może wybrać sobie taką opinię na Twój temat na jaką ma ochotę, a Ty nie masz na to żadnego wpływu. Po co więc tracić energię na to, aby się denerwować, trzymać żal do nich, albo próbować im wyjaśniać co tak naprawdę czujesz i jaki naprawdę jesteś? Okaż sobie szacunek i pozwól sobie czuć się w porządku z tym jaki czujesz się wartościowy. Twoje poczucie własnej wartości opiera się właśnie na tym na ile sam czujesz swoją wartość, a nie na tym co myślą o Tobie inni.

9. Nie musisz nikogo zadowalać na siłę, ani spełniać jakichkolwiek cudzych oczekiwań, które Ci nie odpowiadają. Szczególnie jeśli obiektem cudzego niezadowolenia miałby być Twój luz i Twoje własne podejście do życia  . Pozwól sobie działać, myśleć, czuć i funkcjonować tak jak masz na to ochotę, a nie jak wymagają od Ciebie tego inni.

10. Nie analizuj skrupulatnie każdej sytuacji, słowa, czy informacji jaka do Ciebie przychodzi. Nie skanuj ludzi, nie oczekuj od nich najgorszego. Nikt Cię nie skrzywdzi, nic Ci nie grozi, bo ten świat jeśli chcesz – może być dla Ciebie całkowicie bezpieczny.

11. Twoja przestrzeń jest Twoja i nikt nie jest w stanie do niej wtargnąć, ani jej zaburzyć, chyba, że sam na to pozwolisz. Tylko Ty decydujesz o tym, kto się w niej znajduje. Nie musisz już zaciekle bronić swojego terytorium – zawsze masz swoją przestrzeń do działania i swobodnego przejawiania się. Możesz sobie w niej odetchnąć i poczuć się całkowicie bezpiecznie. Możesz w niej wyluzować – nic nie zadzieje się wbrew Twojej woli i nikt Cię nie zrani wbrew Twojej woli. Twoje cierpienie, czy złe samopoczucie – nawet jeśli zadane przed drugą osobę, będzie zależało tylko od tego, czy sam decydujesz się je podtrzymywać. Pamiętaj, że zawsze możesz z niego zrezygnować.

12. Potraktuj na luzie swoje cele i zadania. Przecież cele w każdej chwili mogą się zmienić! W każdym momencie możesz wybrać dla siebie coś zupełnie nowego. Rób więc to co na teraz uważasz za słuszne. Realizuj to czego w tej chwili pragniesz i potrzebujesz. Nie przywiązuj się za bardzo do wizji swojej przyszłości. To co realizujesz na teraz powinno Ci wystarczyć. Życie jest elastyczne i pełne niespodziewanych możliwości.

13. Próbuj. Pozwól sobie podziałać z ciekawości, pobawić się życiem. Nie uzależniaj swojego samopoczucia od efektów. Wzbudzaj w sobie zadowolenie niezależnie od tego jak Ci wyszło  .Możesz być z siebie dumny, chociażby z samego faktu, że spróbowałeś  . Nie masz przecież nic do stracenia, grunt żeby dobrze się bawić próbując.

14. Życie to nie wyścig, to nie arena walki. Rozwijasz się dla przyjemności, nie dla wyników. Odpuść sobie i swoim rywalom. Przebacz im i pozwól im żyć swoim własnym życiem. Nie musisz też na każdym kroku wykłócać się o swoje zdanie. W każdej chwili możesz się wycofać, ale to wcale nie oznacza, że się poddałeś. Ty podejmujesz decyzję o tym, że nie chcesz już uczestniczyć w tej przestrzeni. Pozwól innym zachować im ich własny punkt widzenia, a oni pozwolą Ci zachować Twój. Nie ma ani przegranych, ani wygranych. Po prostu każdy ma swoje własne, indywidualne, często mocno różniące się od siebie poglądy i doświadczenia. Nie ma w tym nic złego, ani męczącego, pod warunkiem… że wyluzujesz.

15. Możesz być sobą i to jest najwygodniejsza opcja. Możesz siebie lubić, kochać, szanować i doceniać takiego jaki jesteś. Czy się to komuś podoba, czy nie  . Tak – bycie sobą, to najlepsze co możesz zrobić  . Poczuj jakie to miłe i rozluźniające.

16. Masz prawo czuć się dobrze. Możesz się czuć z tym niewinnie i w porządku. To, że inni ciężko tyrają, albo są bardzo niezadowoleni z siebie i swojego życia, nie oznacza że Ty też musisz tak żyć  .

17. Wszystko dzieje się w swoim czasie. Daj sobie czas na to, żeby się poukładało. Będzie dobrze, jeśli w to uwierzysz i zaangażujesz się w utrwalanie swojego pozytywnego nastawienia. Każda zmiana, czasem nawet ta mała, wymaga odpowiednich warunków i czasu na to, aby się zrealizować. Jeśli wydaje Ci się, że coś przyszło do Ciebie od razu, to tak naprawdę dlatego, że właśnie w tym momencie dojrzała w Tobie odpowiednia otwartość, aby to przyjąć. Może gdyby zadziało się to kilka lat wcześniej, nie miałbyś takiej otwartości, aby przyszło to z taką łatwością. No ale przyszło – więc nie martw się, że inne rzeczy do Ciebie teraz nie przychodzą. Na niektóre realizacje potrzebujesz się otworzyć bardziej i wymagają one, żebyś znalazł się w odpowiednim dla nich czasie i miejscu. Dlatego wyluzuj – jeśli naprawdę chcesz, aby się pojawiły to się pojawią, nie ma sensu napinać się w oczekiwaniu.

18. I na koniec – tak właściwie… to nic nie musisz – jeśli nie chcesz  . Daj sobie prawo wyboru. Rób swoje – to co uważasz za słuszne i najlepsze dla Ciebie:) Z takim podejściem nie ma możliwości, aby nowe postanowienia Cię przytłoczyły. Wybieraj tyle na ile czujesz się gotowy, na ile czujesz się na siłach. A w tym wszystkim nie bój się korzystać z dobrych podpowiedzi i inspiracji  . Otwórz się na przyjmowanie tego co Ci służy. Nie bój się słuchać swojego serca i żyć w zgodzie ze sobą, zamiast w zgodzie z napięciem i strachem.

Kierunek i nowe nastawienie możesz zacząć zmieniać w każdej chwili  . To co? Dasz sobie dzisiaj chociaż troszkę luzu?