Inspiracje

Walka o poczucie własnej wartości

Nie uzależniaj swojej wartości od opinii innych, również tych pozytywnych, nawet jeśli są to bliskie Tobie osoby.

Kiedy uzdrawiamy bliską relację, np. z rodzicami, często pojawia się u nas potrzeba, aby coś takiej osobie pokazać, wyjaśnić, udowodnić. Musimy się liczyć z tym, że nie zawsze i nie od wszystkich otrzymamy to zrozumienie. Starania się o to, aby to zrozumienie uzyskać, wynika zazwyczaj z braku zrozumienia i akceptacji dla samego siebie.

Nie musisz nikomu, nawet najbliższym udowadniać swojej wartości. Poczuj ją w sobie, a odpadnie Ci potrzeba przypodobania się. Pozwól, aby oni sami zauważyli, że jesteś wartościowy. Uzyskasz to będąc po prostu sobą i czując się z tym w porządku. A jeśli są tak oporni i nie chcą Cię docenić za to jaki jesteś, jeśli w dalszym ciągu próbują Cię zmienić – nie będzie to robiło już na Tobie takiego wrażenia. Bo czując w sobie ugruntowaną i prawdziwą wartość opinia innych, nawet rodziców, wcale nie będzie Ci potrzebna. Pozytywna opinia nie będzie dla Ciebie potwierdzeniem Twojej wartości, tylko przejawem docenienia i miłości z ich strony. Negatywna będzie oznaczać, że nie chcą zobaczyć Cię takiego jaki jesteś i niestety taki ich wybór musisz zaakceptować.

Kiedy tak bardzo staramy się wpływać na ich decyzje, czy opinie na swój własny temat, robimy to po to, aby uzyskać potwierdzenie o wartości, której sami nie jesteśmy pewni. Zazwyczaj taka kontrola puszcza kiedy człowiek zaczyna zajmować się sobą i tak naprawdę nie rozprasza się chorobliwie na innych, na ich potrzeby, problemy.

Człowiek, który kocha siebie i działa dla siebie, samym swoim urzeczywistnieniem działa dla innych, a co za tym idzie nie ma w nim poczucia kontroli, bo zajmuje się sobą. A inni korzystają z tego, że czuje się ze sobą coraz lepiej i to jest piękne. Wtedy nikt na nikogo nie oddziałuje wbrew woli, nikt nie próbuje nikomu niczego udowadniać, każdy korzysta zgodnie z jego wolą, wtedy kiedy chce 

Zaakceptuj siebie takiego jaki jesteś. Zaakceptuj bliskich z ich opiniami na Twój temat i nie przywiązuj się do nich. Pozwól, aby były dla Ciebie raczej wskazówką, niż fundamentem Twojej samooceny.